Bimer Şikayet Sonucu Neler Olabilir?

Vatandaşların interneti kullanarak doğrudan doğruya devlete şikayetlerini bildirebilmelerine izin veren iki adet sistem vardır; bunlardan biri CİMER, diğeri ise BİMER’dir. CİMER, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı bir sistem iken BİMER ise başbakanlık ile ilgilidir. Bu sistem kullanılarak çeşitli şikayetler doğrudan doğruya devlete iletilebilir. Bunun sonucunda ise çeşitli yaptırımlar ortaya konabilirken, vatandaşa da açıklamalar yapılır.

BİMER Nedir, Ne İşe Yarar?

Tam açılım olarak Başbakanlık İletişim Merkezi şeklinde bilinen BİMER, vatandaşların e-devlet kanalı ile dertlerini başbakanlığa iletmelerine imkan verir. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerek BİMER için oluşturulan internet sitesi üzerinden, gerek ise e-devlet üzerinden doğru yolları takip etmek kaydı ile BİMER yazılımını kullanarak şikayetini dile getirebilir. 2006 yılında ortaya çıkan bu sistem zaman içinde resmi dilekçe başvuru merkezi gibi çalışmaya başlamıştır. Bu nedenle de bilgi edinme ile ilgili kanunlar da göz önüne alınarak söz konusu sisteme girilen şikayetlerin resmi birer dilekçe gibi algılandığı ve uygun süre içinde cevaplandığı belirtilmelidir.

BİMER Şikayet Sonrası Süreç

Vatandaşların gerek e-devlet üzerinden, gerek ise BİMER internet sitesi üzerinden giriş yapıp gerekli bilgileri doldurduktan sonra şikayetlerini başbakanlığa aktarmaları son derece kolay ve yasaldır. Bununla beraber şikayet sonrası süreç de önemlidir. Yasalar gereği BİMER’e yazılan şikayet dilekçelerine 30 gün içinde cevap verilmelidir. Bu nedenle de dileyen herkes şikayetinin sonucunda kendisine gelen cevabı ilgili siteler ya da yazılımlar aracılığı ile ve 30 gün içinde görebilir.

Şikayet ile ilgili gelen cevap sonrasında çeşitli yaptırımlar da uygulanabilir. Şikayetin konusu ve muhatap kurum / kuruluş ile ilgili olarak devlet tarafından adımlar atılır. En nihayetinde vatandaşın doğrudan doğruya devlet yetkililerine ulaşabilmesi bu sistem ile mümkün olur.

ssk: