E-Devlet Üzerinden 4B Hizmet Bilgisi Alma

Genel sağlık sigortası ile çalışan ya da Bağkur olarak güvencesi altında hizmet alan kişiler tüm bu bilgileri E-Devlet web sitesi aracılığıyla detaylı olarak alabilirler. Teknolojik gelişmeler ile bu işlemler artık insanlara oturdukları yerden bir takım önemli bilgilere de sahip olma imkanı veriyor. Bunun için gerekli olan tek şey e-devlet sistemine kayıt yaptırmak ve şifre almaktır.

E Devlet Sistemine Nasıl Kayıt Olunur?

Kişilerin 4A ya da 4B gibi sosyal güvencelerine dair tüm detaylı bilgileri alabilmeleri için ilk önce E-Devlet’in resmi web sitelerine giriş yapmaları gerekecektir. TC kimlik numarası ve şifre bu işlem için yeterli olmaktadır. Ancak E-Devlet sistemine yeni kayıt olacak olanlar yada ilk defa giriş yapacak olanlar en yakın PTT şubesine giderek TC kimlik kartları ile şahsi bir E-Devlet şifresi almalıdırlar. Bundan sonra ki adımlar da tamamen kişi her işlemi kolayca yapabilir.

4B Hizmet Bilgisi Nasıl Alınır?

Kişi E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra E-Devlet üzerinden 4B hizmet bilgisi alma işlemi için sistemin kişiye sorduğu sorgulama ekranına 4B hizmet bilgisi yazarak tüm bilgilere detaylı şekilde ulaşabilir. Kişinin 4B olarak sosyal güvencesi altında geçirdiği her gün başlangıç ve bitiş tarihine kadar sayfa sayfa burada görüntülenir. Kişi isterse evrak olarak buradan kağıt çıktısı alabilir. Ayrıca bu süre içinde sosyal güvencesi olan kişinin giriş ve çıkış tarihleri varsa bunlar da doküman içinde detaylı olarak yer alır.

E Devlet İle Neler Yapılır?

E-Devlet sistemine giriş yapan her şey 4A ya da 4B gibi hizmet bilgilerine ulaşma imkanı dışında bir çok devlet ile olan resmi işlemlerini buradan yapabilir. Mahkeme sonuçları, günleri veya detayları, kişinin varsa detaylı vergi ya da farklı borç tutarları aynı zamanda ne zaman emekli olabileceğine dair tüm bilgiler buradan hızlıca öğrenilir.

SGK Online: