E-Devlet Üzerinden Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Geçmiş yıllarda kamu kurumlarına başvuru yapılarak alınan bir takım kişiye özel evraklar, turkıye.gov.tr adresinin oluşturulması ile kısa sürede online olarak alınabilmektedir. Kişilerin E-Devlet üzerinden adli sicil kaydı nasıl alınır konularına turkıye.gov.tr adresinde de bilgiler mevcuttur.

Adli Sicil Kaydı Hangi Kurumdan Alınır?

E-Devlet üzerinden adli sicil kaydı alınması hizmeti, Adalet Bakanlığının bir hizmetidir. Adli sicil kaydına toplum içinde temiz kağıdı da denilmektedir. Turkıye.gov.tr adresine E-Devlet şifresi ile giriş yapıldığında adli sicil kaydı alınma işlemi için sistem kişiyi Adalet Bakanlığının resmi sitesine yönlendirir. Adalet Bakanlığının sitesine yönlendirme yapılmadan önce turkıye.gov.tr adresinde bulunan bilgilendirme yazısını okuyarak, taahhüt etmek gereklidir. Bu bilgilendirme yazısının içeriğinde almak istediğiniz adli sicil kaydı ile ilgili detaylarla ilgili ön bilgi niteliğinde bulunan yazılar vardır.

Adli Sicil Kaydının Alınması İçin Hangi Bilgiler Gerekir?

E-Devlet üzerinden adli sicil kaydının alınması için hiç bir evrak veya bilgi gerekmez. Turkıye.gov.tr adresine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile siteye giriş yapmak adli sicil kağıdı almak için yeterli olmaktadır.

Adli Sicil Kaydı Almak İçin Hangi İşlemler Yapılır?

E-Devlet üzerinden turkıye.gov.tr adresine giriş yapıldıktan sonra adli sicil kaydı iki şekilde alınabilir. İlk yol, E-Hizmetler bölümünden birim olarak Adalet Bakanlığını seçmek ve Adalet Bakanlığının alt menüsünden adli sicil kaydı alt başlığını işaretlemektir. İkinci yol ise E-Devlet ana menüsündeki arama ekranına adli sicil kaydı sorgulama yazmaktır. İki seçenekte de sonraki işlemde bilgilendirme yazısı ekrana gelecektir. Bilgilendirme yazısı onaylandıktan sonra, sicil sorgulama ekranına yönlendirme yapılır. Bu ekranda adli sicil kaydının hangi amaçla istenildiği ve hangi kuruma ibraz edileceği bilgisi istenilir. Bu alanlar doldurulduktan sonra sorgula kutucuğu işaretlenmektedir. Sistem ekrana kişisel bilgileri getirmektedir. Yazdır seçeneği ile belgenin çıktısı alınır.

SGK Online: