GSS Kapsamına Başvurmak İçin SGK’ya Başvurmak Gerekir mi?

Günlük yaşamını idame ettirebilmek için her hangi bir sosyal güvencesi olmayan ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler olan bireylerin GSS kapsamında girebilmeleri için belirli adımları uygulamaları gerekmektedir. GSS kapsamına başvurmak için SGK’ya başvurmak gerekir mi? sorusuna cevaben önceden gerekli olmayan bu başvuruların kanun kapsamı içerisinde yapılmış olan düzenlemeler sonrasında artık zorunlu hale geldiği görülmektedir.

GSS Kapsamına Otomatik Olarak Nasıl Girilir?

GSS sistemi içerisinde birçok kişinin otomatik olarak giriş yaptığı görülmektedir. Bu sisteme otomatik olarak alınabilmek için geliştirilmiş olan ayrı bir sistem olarak SPAS (Sağlık Provizyon ve Aktivasyon Sistemi) otomatik alımın sistemi olarak bilinir. GSS kapsamı içerisinde SPAS üzerinden yapılacak olan kontroller sonrasında sisteme otomatik alım gerçekleştirilir.

SGK’ya Başvuruda Bulunulması Gereken Durumlar Nelerdir?

SGK’ya GSS kapsamına alınmak için başvurulması gereken durumlar içerisinde hiç bir sosyal yardım kurumuna ait olmayan ve bakmakla yükümlü olduğu bir kişinin olması nedeni ile kurum tarafından fark edilmemiş kişilerin bizzat giderek başvurularını gerçekleştirmeleri gerekir. SPAS sistemi tarafından otomatik olarak alınan bu kişilerin GSS kapsamında yararlandığı hizmetlerden sistem ihlali olarak gözden kaçırılmış kişilerin de yararlanabilmeleri için SGK’ya başvuruda bulunmaları gerekecektir.

SGK’ya Başvuruda Bulunmadan GSS Kapsamına Girmek Mümkün Mü?

Normal şartlar altında SGK kurumu üzerinden her hangi bir başvuru işlemi yapmadan GSS kapsamına dahil edilmek mümkün olmaktadır. GSS primlerini ödemek için kişinin SGK üzerinden de her hangi bir başvuruda bulunmasına gerek duyulmaz. Hiç bir sosyal güvencesi olmayan kişiler kurum tarafından belirlenmiş olan sistem üzerinden takibe alınmakta ve bu kişiler otomatik olarak GSS kapsamı içerisinde dahil edilmekle birlikte haklardan yararlanma şansı doğmaktadır.

SGK Online: