İmar Barışı Nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kısa süre önce hayata geçirilen ve proje detayları kapsamında birçok kişinin fayda sağlayabileceği imar barışı devlet ve vatandaşı ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması adına, imara aykırı olan ve ruhsatsız ya da ruhsat ilkelerine aykırı olarak yapılmış konutların yeniden yapılandırılması olarak bilinmekte. İmar barışı nedir sorusuna da bu şekilde cevap verilebilmektedir.

İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılır?

31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olan binalarda ruhsatsız ya da ruhsata aykırı bir durum tespit edilmesi halinde imar barışı başvurusunda bulunulabilmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne yapılacak olan başvuru ile 8 Haziran 2018 tarihinde başlayan süreç 31 Ekim 2018 tarihinde son bulacak. Başvuruyu yapabilmek için gerekli yere gidilerek evrakların tamamlanması sağlanacak.

İmar Başvurusu Belgesinde Neler Olmalı?

İmar barışı başvurusu için gidilecek olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde kişiden binaya ait kaç adet daire olduğu, binanın yüz ölçümü, binanın metre karesi gibi ayrıntıların yer aldığı bir belge talep edilmektedir. İmar barışı başvuruları aynı zamanda bu bilgilerin çıktısının alınması halinde e-devlet üzerinden de yapılabilecek. Yıkım ya da yenileme istendiği takdirde belediye binanın olduğu yere gelerek mevcut olan imarı uygulayacak.

İmar Barışında Tapu Verilecek Mi?

Devlet tarafından gelen açıklamalar doğrultusunda bu projenin bir imar affı değil, imar barışı kapsamında yer aldığı görülmekte. Bu nedenle başvuru yapan kişilere tapu verme durumu söz konusu olmamakla beraber bireylere kayıt belgesi verilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu tarz binaların tek tek tespit edilerek vatandaşın mağdur olunmasının önüne geçilmesi genel amaçlardan bir tanesi olmakla birlikte eski binaların yenilenmesi ve çevre düzenlemesi de gerçekleştirilmiş olacak.

SGK Online: