İşten Ayrılanlar Kaç Gün Daha SGK’dan Yararlanabilirler?

Sosyal Sigortalar Genel Sağlık Sigortası Kanununun sayılı kanununa göre hayatımıza giren Genel Sağlık Sigortası hakkında bilinmeyen birçok unsur bulunuyor. İşveren tarafından ödenen primler sayesinde çalışan salıktan yararlanabildiği gibi primlerini ve gün sayısını doldurması halinde emeklilik maaşı da almaya hak kazanabiliyor. Çalışmayan kişiler ise 30 gün prim ödemesi yapması halinde sağlık hizmetlerinden yarar sağlayabiliyor. Çalışan ve işten ayrılan kişinin merak ettiği konular arasında ilk sırada İşten ayrılanlar kaç gün daha sgk’dan yararlanabilirler? Sorusu yer alıyor. Bu sorun için farklı kriterler aranıyor. İşten kendi rızası ile ayrılan bir kişi çıkış yatığı tarihten itibaren bir yıl içinde 90 gün ödeme yapmış ise 100 gün yararlanabiliyor. Prim sayısını dolduramayanlar da bu süre 10 güne kadar inebiliyor.

Eş ve Çocuklar Sağlıktan Yararlanabiliyor mu?

Çalışan kişinin bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklar için sağlıktan yararlanma durumları farklılık gösteriyor. Eş ve çocuklar sağlıktan yararlanabiliyor mu? Sorusunun cevabı olarak primler ödendiği sürece yararlanabiliyor. İşten çıkması durumunda ise bu süre 100 gün. Yalnız çocuklar 20 yaşını geçmemiş ve yüksek öğrenimden mezun olan çocuğu 25 yaşını geçmemek kaydıyla mezun oldukları tarihten itibaren 2 yıl daha koşulsuz sağlık hizmeti alabiliyor.

Sağlık Hizmetlerinden Kimler Koşulsuz Yarar Sağlayabiliyor?

Sağlık hizmetleri konusunda bilinmeyen birçok husus bulunuyor. Bu hususların biride Sağlık hizmetlerinden kimler koşulsuz yarar sağlayabiliyor? Sorusu oluyor. Sağlık hizmetlerinden koşulsuz yarar sağlayan kişiler arasında 18 yaşını doldurmamış olan kişiler, başkasının bakımına muhtaç kişiler, iş kazası ve meslek hasatlığı bulunan kişiler, trafik kazası yaşayan kişiler, acil durumda olan kişiler, yetim aylığı alan çocuklar ve bulaşıcı hastalığı bulunan kişiler yer alıyor.

İşten Ayrılanlar Sağlıktan Yararlanma Hakkı Bittiğinde Ne Yapmalı?

İşten ayrılan bir kişinin yapması gerekenler arasında kaymakamlığa başvuruda bulunarak gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Sağlıktan yararlanma hakkı bittiğinde kişi GSS kapsamına alınmaktadır. Yani adına GSS prim borcu çıkmaktadır. Çıkacak gelir testine göre hiçbir ücret ödemeden de sağlıktan yarar sağlayabilirsiniz.

SGK Online: