Nefes Kredisi Nedir, Nefes Kredisi için Başvuru Şartları Nelerdir?

Nefes Kredisi Nedir, Nefes Kredisi için Başvuru Şartları Nelerdir?

Bilindiği gibi KOBİ’ler, çeşitli süreçler içinde yıpranabilirler ve zaman zaman da ekonomik açmazlara girebilirler. Bir yatırım yapılması gerektiğinde, farklı bir malzeme tedarik sürecinde, mevcut düzenin korunması için yapılan masrafların karşılanmasında ya da benzer pek çok değişik durumda KOBİ’ler tarafından nakit ihtiyacı duyulabilir. İşte bu noktada da devreye nefes kredisi girer.

Nefes Kredisi Nedir?

Başta esnaflar olmak üzere pek çok KOBİ, sene içinde belli başlı dönemlerde nakit ihtiyacı hissedebilir. Özellikle de ürün alıp satımı, malzeme tedarik süreçleri ya da benzer durumlarda nakit gereksinimi fazlası ile kendini gösterir. İşte bu tarz ekonomik açmazlarda devreye nefes kredisi girer. Halkbank, Ziraat Bankası ve Denizbank tarafından verilen bu krediler, öncelikli olarak devlet tarafından onaylanır, daha sonra başvuru sahiplerine dağıtılır.

Bu kredi aylık 0,99 oranda faiz ödemesi gerektirir, ilk 6 ay ise anapara ödemesi olmaz ancak faiz ödemeleri yapılır. Sonraki 12 ay ise eşit taksitli ödeme süreci devam eder.

Nefes Kredisi için Başvuru Şartları

2018 yılında pek çok kişinin yararlandığı ve halen de bu yararlanma sürecinin devam ettiği ortadadır. Söz konusu nefes kredisinden şu şartlar sağlandığı zaman yararlanılabilir;

  • KOBİ olmak
  • Yurt içinde faaliyet göstermek
  • Emlakçı, eczane, yeminli mali müşavir, mali müşavir, factoring şirketi, döviz büfesi ya da kooperatif olmamak
  • Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ya da Deniz Ticaret Odası üyesi olmak
  • Eğer kredi Ziraat Bankası’ndan alınacak ise bağlı olunan odadan “Ziraat bankası – TOBB Nefes Kredisi” ibaresinin yer aldığı üyelik belgesi almak

Bu şartları sağlayan kimselerin ilgili banka şubelerine giderek nefes kredisi başvurularını yapmaları mümkündür.

ssk: