SGK İşe Giriş Bildirgesi Nedir?

Yeni işe giren kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında sigortalarının başlayıp başlamadığı olmaktadır. Bu sebeple yeni işe başlayanlar arama motorlarında sgk işe giriş bildirgesi nedir? Sorularını soruyorlar. Bu belge esas itibarı ile işe başlayan kişinin ne zaman işte çalışmaya başladığını gösteren resmi ve zorunlu bir belgedir. İşverenler 2 aylık deneme süresi uygulasa dahi işe aldıkları herkes için bu belgeyi hazırlamak ve SGK’ya göndermek zorundadır.

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Düzenlenir?

SGK işe giriş bildirgesini yapmak için gerekli olan en önemli şey işe alınan kişinin TC kimlik numarasıdır. Eskiden yazılı ve matbu evraklar hazırlanıp SGK’ya gönderilerek zaman kaybedilirken, günümüzde bu işlem çok kısa sürede SGK’nın ilgili sayfasına ulaşılarak çalışacak kişinin TC kimlik numarası yazılıp sorgulanıyor ve çıkan bilgiler çalışacak kişi ile uyuşuyorsa, onaylama tuşuna basılarak anında işlem sonuçlanıyor. Düzenlenen belgenin bir suretinin de işe giren personele verilmesi gerekiyor. Ayrıca bu işlemden sonra çalışan personel e-devlet üzerinden işe giriş bildirgesinin yapılıp yapılmadığını da kontrol edebilir.

SGK İşe Giriş Bildirgesi Ne İşe Yarar?

SGK işe giriş bildirgesi özellikle işe giren personelin sigortasının başlaması ve sağlık hizmetlerin faydalanabilmesi için önemli bir belgedir. Ayrıca emekli olurken yapılan çalışma günü hesaplamalarında bir günün bile önemi düşünüldüğünde, bu bildirgenin geciktirilmeden yapılmasının önemi anlaşılmaktadır.

SGK İşe Giriş Bildirgesinin Verilmesi İçin Zorunlu Bir Süre Var Mıdır?

SGK işe giriş bildirgesi normal olarak çalışanın işe girdiği andan bir gün önce verilmesi gerekiyor. Ancak işe girilen tarihin önceki günü hafta sonu veya tatile denk geliyorsa aynı gün de yapılabilir. Ayrıca tarım, balıkçılık ve inşaat sektörleri için bu süre işe başlandığı günün sonuna kadar uzayabilir. Yasal süreler içinde yapılmayan bildirgelerde ise işverene idari para cezası yaptırım olarak uygulanır.

SGK Online: