SGK Primimi Ne Zaman Alabilirim?

Sgk primleri çalışan kişilerin işverenleri tarafından ödenmek zorunda olan ve çalışan bireylerin sağlık hizmetlerinden yararlanmasını ve emekli olmasını planlayan bir ücrettir. Kurum patronlarının her sene ödemek zorunda oldukları sigorta primleri değişmekle beraber, çalışanların almış oldukları brüt maaş üzerinden otuz günlük olarak hesaplanır. Bunu yanında isteğe bağlı olarak da sigorta primleri ödenebilir. Bu ödemelerde yıllık artış baz alınır. Yani asgari ücret arttıkça sigorta primleri de artar. Peki, sigorta primleri nasıl ödenir ve sgk primimi ne zaman alabilirim? İşte bu sorunun yanıtı yazımızdadır.

Sosyal Güvenlik Destek Primi Hangi Amaçla Alınmaktadır?

Destek Primi yıllarca çalışıp ekmekli olan bireylerin emekli olduktan sonra, emekli maaşıyla geçinemeyip ek iş arayışına girmelerini önlemek için, sosyal güvenlik kurumunu desteklemek amaçlı alınmaktadır. 5510 sayılı kanuna göre 2008 yılı ekim ayından sonra çalışmaya başlayanlar için emekli olduktan sonra tekrar SSK kapsamında çalışmaları halinde maaşında kesinti olmaktadır. Fakat bu kanun bireylerin bağ-kur kapsamında çalışmalarına olanak sağlamıştır. Çalışanı emekliliğinde ekonomik sıkıntılardan kurtarmayı amaçlayan sigorta pirimi avrupa ülkelerinde yoktur.

2018 Sigorta Primleri Ne Kadar?

İşveren her sene düzenli olarak artan sigorta primleri her işçi için stopaj ücreti 122 TL ve sigorta ücreti 660 TL’dir. Toplamda 782 TL ödeme yapmak zorundadır. Sigorta primi işsizlik sigortası fonu, gelir vergisi, askeri geçim indirimi, damga pulu vergisi kesildikten sonra net asgari ücret belirlenir. Herhangi bir sigorta priminden yararlanmayanlar için aylık ödenecek miktar ortalama 761 TL, prim borçlarını düzenli ödeyenler ve 5510 %5 indirimden faydalananlar ortalama 659 TL ve prim borçlarını düzenli ödeyip prim teşvikinden yararlananlar 345 TL sigorta pirimi ödemesi olur. Sonuç olarak sgk primimi ne zaman alabilirim? Sorusunun yanıtı; sigorta primlerinizi, çalıştığınız sürece eksiksiz yatırmanız ve yaşınızı dondurmanız durumunda emekli olup çekebileceğiniz gibi emekli olmadan da çekebilirsiniz fakat bu durumda primlerinizin sıfırlanacağını bilmeniz gerekmektedir.

SGK Online: