SGK’dan Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

İşveren istediği belgeler arasında yer alan Borcu Yoktur Belgesi işe giren herkes için istenmektedir. Ayrıca teşviklerden yararlanmak, kedi çekme ve ihaleye girmek gibi birçok farklı nedenden dolayı borcu yoktur yazısı istenebilir. İşe giriş belgeleri arasında bulunan belge için birçok işçi nasıl alındığı konusunda bilgi sahibi değil. SGK’dan borcu yoktur yazısı nasıl alınır? Sorusuna cevap arayanlar için, daha önceleri Sosyal Sigortalar Kurumu il ve ilçe müdürlüklerinden alınan belgeler dijital ortamların kolaylık getirmesi ile birlikte internetten de alınabilir hale geldi. İnternetten de temin edebileceğiniz borcu yoktur yazısı için gerekli şartları yerine getirmeniz halinde internetten de çok rahat temin edebilirsiniz.

İnternetten Borcu Yoktur Yazısı Almak İçin Ne Yapmalı

İlk olarak internet ortamından bu belgeyi alabilmek için SGK’nın ilgili olan birimine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru sırasında e-borcu yoktur taahhüt belgesi ve e-borcu yoktur başvuru formlarını doldurmanız ve bu belgeleri SGK’ya teslim etmeniz gerekiyor. Bu formları doldururken nereye vereceğiniz konusunda olan bölümü işaretlemeniz gerekiyor. Ardından açılan sayfadan tüm işlemleri yaparak kolaylıkla kısa sürede borcu yoktur yazısı alabilirsiniz.

Borcu Yoktur İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Birçok kişinin ihtiyaç duymuş olduğu SGK’dan borcu yoktur yazısı almak için gerekli olan evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar ile borcu yoktur yazısına sahip olabilirsiniz. Borcu yoktur yazısı için bulundurmanız gereken evraklar arasında Taahhüt belgesi, aktivasyon onay formu, çalışan ve işverenlere özel başvuru formları yer alıyor.

Borcu Yoktur Belgesi Dışında Yapılabilecekler Nelerdir?

İnternetten borcu yoktur yazısı almanız dışında yapılabilecekler arasında, hangi aylarda ne kadar prim ödediğinizi, brüt kazancınızı da öğrenebilirsiniz. Tüm bunların kontrolünü internetten kolayca sağlayabilirsiniz.

SGK Online: