Ziraat Üzerinden SGK Ödemesi Yapılabilir Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu ülkemizde sigorta primlerinin yatırılması başta olmak üzere sayısız işlemlerin yapılmasında aracı olan önemli kurumlardan bir tanesidir. İşverenler ve kendi isteği ile işlem yaptırmak isteyenler için yasal olarak yapılması gerekli olan tüm işlemlerde tek yetkili yerdir. İşveren açısından işyerinin açılması aşamasından başlayan, elemanların alımından işten çıkarılmasına, primlerin ödenmesine veya işyerinin kapatılmasına kadar geçen süreçte sıklıkla ilişki kurulmaktadır. Kişisel işlemlerde ise SSK primlerinin ödenmesi, dökümlerinin alınması, sağlık güvence işlemlerinin yapılması, emeklilik takibi gibi işler için uğranması gereken kurumdur. Sayılan veya sayılamayan tüm işlemler için özellikle ödemesel konularda yoğunlukları azaltmak açısından bankalar aracılığı ile ödeme alınması yoluna gidilmeye başlanmıştır. Tüm bankalar kanalı ile olmasa da anlaşmalı bankalar ile işlemlere hız verilmiştir. Ziraat üzerinden sgk ödemesi yapılabilir mi?, hangi ödemeler için bankaya gitmek gerekir? Tarzındaki sorular işlemler konusunda hızlı davranmak isteyenler açısından sıklıkla sorulmaktadır.

Ziraat Üzerinden Yapılabilen SGK Ödemeleri

Ziraat Bankası SGK’nın anlaşmalı bulunduğu bankalardan bir tanesidir. Web sitesi, müşteri hizmetleri ve şubeleri aracılığı ile işlemlerde ödeme yapmak isteyen kişilere yardımcı olmaktadır. Ayrıca bazı ödemelerinize otomatik ödeme talimatı verilmesine de olanak sağlanır. Bu ödemeler 01-25 arasındaki kodlara sahip tüm işlemler için yapılabilmektedir. Ek olarak 43-90 kodlu ödeme açıklamaları için de sadece TC kimlik no ibraz ederek kolaylıkla işlemleriniz tamamlanır. Bunlardan farklı olarak vergi borcunuzun ödemeleri de aynı şekilde kolaylıkla banka üzerinden yapılabilmektedir.

SGK Ödemeleri Ziraat Üzerinden Alınabilir Mi?

Ödemelerin yapılmasından ayrı olarak Ziraat Bankası üzerinden SGK tarafından yapılan ödemelerin alınması da söz konusudur. Teşvik, emekli maaşı gibi kalemler için anlaşmalarınızı imzaladıktan sonra ödeme almaya başlayabilirsiniz.

SGK Online: